Kopaonik - Narciarska stolica Serbii.


Górzyste kraje Bałkanów wydają się być wręcz stworzone do uprawiania sportów zimowych. W końcu to w leżącym w dawnej Jugosławii Sarajewie zorganizowano zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1984 roku. Po rozpadzie państwa Tito i serii wojen wiele ośrodków narciarskich podupadło, niemniej poszczególne kraje, korzystając z idealnych warunków obecnie rozwijają własne stacje narciarskie. Jednym z ciekawszych miejsc jest położony na południu Serbii Kopaonik. Ośrodek jest rewitalizowany od dekady i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, ciekawych jak wyglądają narty w Serbii.

Najwyższe serbskie góry


Rozciągający się na długości 80 i szerokości nawet 40 kilometrów masyw Kopaonika jest największym grzbietem górskim w Serbii. Najwyższy szczyt -Pancicev Vrch (2107 m n.p.m.) jest jednocześnie najwyżej położonym punktem Republiki Serbskiej. Kopaonik jest obszarem bardzo cennym przyrodniczo i został objęty ochroną jako Park Narodowy, niemniej zarządzający ośrodkiem tak poprowadzili trasy, że narty w Serbii nie wiążą się z poważną szkodą dla lokalnego ekosystemu.

Wyciągi


Kopaonik to jeden z największych ośrodków narciarskich w południowo wschodniej Europie. Na amatorów białego szaleństwa czeka ponad 50 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności, które obsługują 24 nowoczesne wyciągi. Będąc na nartach w Serbii nie trzeba martwić się o zbyt długie kolejki, bowiem przepustowość wyciągów wynosi 32 tysiące osób na godzinę. Są tu też trasy przeznaczone specjalnie dla dzieci, zaś na miłośników biegówek czeka 12 kilometrowy szlak. Ważnym atutem Kopaonika jest fakt, że miejsca noclegowe są położone tuż przy stoku, nie będziemy więc tracić czasu na dojazdy. Ceny skipasów należą do najniższych w Europie. Za sześciodniowy karnet w szczycie sezonu zapłacimy jedynie nieco ponad 100 euro. Niedrogie jest również pyszne, bałkańskie jedzenie.

Po nartach


Ze stoków Kopaonika rozpościerają się rozległe widoki na szczyty pobliskiego Kosowa oraz Czarnogóry, zaś okolice zapewniają liczne atrakcje dla tych, którzy chcą przez dzień czy dwa odpocząć od białego szaleństwa. Można na przykład zrelaksować się w termalnych kąpieliskach Josanicka Banja. Pasjonaci historii powinni wiedzieć, że okolica to historyczna kolebka serbskiego państwa. Znajdziemy tu pozostałości średniowiecznych fortec, takich jak Zvecan czy Koznik, oraz zabytkowe kościoły i klasztory. Wszystko to, w połączeniu z tradycyjną bałkańską gościnnością sprawia, że narty w Serbii to doskonały wybór dla osób, które chcą zobaczyć coś nowego.


Komentarze